Fighting zone: Naprostá polská dominance

finale

První turnaj Fighting zone: Cage time 1 byl koncipován jako souboj Česko vs. Polsko – z celkových devíti zápasů proběhlo sedm mezi českým a polským bojovníky. Ze všech si skalp odnesli hosté. Čeští bojovníci zachránili alespoň čest ve zbývajících dvou zápasech.

Pár minut před osmou byla hala Podvinný mlýn zaplněná jen sporadicky a vypadalo to, že na turnaji nás čeká mrazivá atmosféra. Naštěstí byl opak pravdou. Tribuny se během dvaceti minut slušně zaplnily a atmosféra šla prudce nahoru.

O dvacet minut opožděný začátek byl totiž jediným šrámem na jinak perfektní show. První turnaj Fighting zone probíhal ve velkém stylu a připomínal velké americké turnaje, ať už šlo o aranžmá, světla, zvuk a všechno ostatní. Tohle byl zkrátka galavečer, jak má být.

export

Ale nyní už se pojďme podívat na zápasy…

Jako první se v oktagonu postavil Josef Kvasnička z THC Gymu proti Mateusz Zielenski z Berserkers Teamu. Zielenski do zápasu nastoupil agresivně a velmi rychle předvedl takedown. Na zemi nikdo z bojovníků nic nevytěžil – Kvasnička neutáhl gilotinu, Zielenskiho proto raději odkopal. Zielenski si rychle došel pro další takedown a zápasnickým hodem doslova třískl Kvasničkou tak, že mu ošklivě vykloubil loket. V první polovině prvního kola tak bylo hotovo. Vítězí Mateusz Zielenski, KO (zranění) v 1. kole.

Další přišel do klece Petr Novák z MMA Karlovy Vary a Maciej Kaluszewski opět z Berserkers Teamu. Ani tento zápas ale neměl dlouhého trvání. I Kaluszewski nastoupil do zápasu agresivně, oba borci se hned stěhovali na zem. Po nepovedené páce na nohu si Kaluszewski vzal Novákovi záda, několika údery ho přinutil odkrýt krk a úspěšně nasadil rear naked choke. Vítězí Maciej Kaluszewski, vzdání soupeře v 1. kole.

mrakota

Třetí zápas proběhl na všechna tři kola. Vít Mrákota z MMA Karlovy Vary se v něm postavil Wojciech Januszovi pro změnu z Berserkers Teamu, pro kterého šlo v profi oktagonu o premiéru. I Janusz nastoupil agresivně a provedl první takedown, ze kterého si hned získal dominanci. Mrákota pracoval pěkně, útočil i ze spodu, ale ubránit se Januszově dominanci nedokázal. Druhé kolo se odehrávalo více ve stoje, Januszovi v něm ale hned na začátku odešla fyzička. Přesto dokázal tvrdě trefit Mrákotovu bradu, ten hodně vrávovral, ale naprosto vyčerpaný Janusz z toho nedokázal nic vytěžit. Do třetího kola nastupoval tak, že se téměř nedokázal udržet na nohou. Z posledních sil získal na zemi guard, který udržel zhruba polovinu kola, a to mu přineslo vítězství na body. Vítězí Wojciech Janusz na body.

V dalším zápase se utkali Jan Maršálek z Pro 7 Sport a Sebestian Romanowski, jehož tým můžete hádat. Ano, Berserkers. Boj probíhal ve velmi dynamickém tempu, nahoru dolů. Maršálek předváděl parádičky, kopy z otočky a podobně, nicméně, na zemi byl však zřetelně horší. Snažil se proto zápas udržet v postoji, kde byly síly zhruba vyrovnané. Romanowskeho provokoval rukama dole apod., ten si přesto dokázal několikrát získat takedown a na zemi získat jasnou převahou dostatek bodů na vítězství. Vítězí Sebestian Romanowski na body.

Pátý zápas přinesl první výhru českého bojovníka, Daniela Českého z Reinders Teamu, který porazil Slováka Rolanda Čambalu. Daniel předvedl krásnou, disciplinovanou práci. Bral si takedown, propracoval se do guardu a Čambalu začal pomalu zpracovávat údery. Všechny tři kola měla podobný průběh, Český převedl velmi solidní výkon a o jeho vítězství nebylo pochyb. Vítězí Daniel Český na body.

Pak už nastoupil do klece Jaroslav Poborský z GCF týmu proti Kamilu Gniadkovi z Berserkers Teamu. Poborský vystavil soupeře dilematu již den předem, když na navážil o 5kg více. Polák zápas vzal a předvedl, že ví, co dělá. Ještě při vzájemném oťukávání se halou nesl křik „zabij to děcko,“ narážející na nízký věk (20 let) a velmi malou zkušenost polského borce. Nicméně, když Poborský ještě během úvodního oťukávání zakopl o klec, polský zápasník neváhal, na Poborského se vrhl a nasadil arm triangl, kterým Poborského poslal do říše snů. Vítězí Kamil Gniadek vzdáním soupeře v prvním kole.

spanel

Jako další zápasil Tomáš Kužela ze španělským Ernesto Navasem. Byl to velmi zvláštní zápas… Navas má velmi nízké skóre (3-16) a skoro to vypadá, jako by sloužil jako placená potrava pro ty, co potřebují výhry. Podle toho i vypadal zápas, ve kterém Navas sloužil Kuželovi jako boxovací pytel. Ze začátku ho sice dokázal potrápit slušně nasazeným armbarem, z něj se ale Kužela na sílu vykroutil a pak už probíhalo to, co známe ze starých zápasů UFC. Zcela pasivní Navas s krvavým obličejem držel ve stoje jen silou vůle, ruce dole, Kužela bušil údery a koleny. Bylo neuvěřitelné, jak dlouho se Navas dokázal udržet ve stoje, než se poroučel na zem kde Kužela zvítězil na ground and pound. Nicméně, zápas byl dle mého názoru na zastavení cca minutu před tím, než Navas vůbec spadl. A osobně si myslím, že Kužela z této výhry nemohl mít ani radost – soupeři byli zřetelně nevyrovnaní a v podstatě šlo o frašku. Vítězí Tomáš Kužela TKO v 1. kole.

muradov

V předposledním zápase nastoupil Makhmud Muradov z Monster týmu proti Maciej Rozanskimu z – překvapivě – Berserkers Teamu. Muradov se tentokrát držel zpátky, jeho dravý styl byl ten tam. Celý zápas před Rozanskim utíkal kroužky okolo klece a snažil se kontrovat. Rozanski pracoval neuvěřitelně metodicky a s rozmyslem sázel neuvěřitelně tvrdé low-kicks. Muradov z ústupu tvrdě zasahoval, nicméně, Rozanski má hodně tvrdou bradu a údery jakoby snad ani necítil. To se nedá říct o Muradových stehnech. Po low-kicks mu na nich vyskákaly jelita a Muradov se na nohách sotva držel, zakopával a byl evidentně rozbitý. Když se zápas dostal na chvíli na zem, byla dominance Rizanskiho jasná. I když se končilo ve stoje, bylo vítězství pro Rozanskiho jasné. Příští rok tak jako vítěz vyzve Karlose Vémolu a zároveň tím utvrdil naprostý debakl českých fighterů tento večer. Vítězí Maciej Rozanski na body.

finale

V posledním superfightu vyzval Polák Michal Fijalka Němce Tassilo Lahra. Šlo opravdu o vrchol večera, krásný a tvrdý zápas. Fijalka je výrazně lepší boxer a Lahr tvrdě inkasoval. Podlahu pokryly krvavé čmouhy, když došlo na zem, uměl ale Lahr překvapit. Ve třetím kole dokonce nasadil páku, ve které se ozvaly Fijalkovi vzdechy, zápas ale pokračoval. Lahr nemohl na Fialku najít recept a jeho obličej se pomalu měnil na krvavou tlačenku. Do pátého kola proto už nenastoupil. Vítězí Michal Fijalka TKO ve 4. kole.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>