Dvoufázový trénink

hardheavyandsmart_620x4452

Slyšeli jste už někdy o dvoufázovém tréninku? Nebo vůbec nevíte, o co se jedná? V tomto článku se o tomto typu tréninku dozvíte více. A pokud máte na posilování čas a chcete dosáhnout pořádných výsledků za krátkou dobu, pak možná právě s dvoufázovým tréninkem začnete. Ale pozor – tento trénink je velice náročný.

Základním principem dvoufázového tréninku je posilování jedné svalové skupiny dvakrát za den. Nejlépe ráno a odpoledne (doporučený rozestup je 6 až 8 hodin). Asi si říkáte, že svaly potřebují na regeneraci 48 hodin. Tento typ tréninku však bourá tento stereotyp a mnoha kulturistům přinesl skvělé výsledky.

Při posilování stejné svalové partie dvakrát denně dochází zhruba k dvojnásobnému zvýšení svalového glykogenu. Sval se tak stává „plnější“ a dochází i k jeho rychlejšímu růstu. Tělo je navíc vystavováno častější fyzické činnosti, a proto se zrychluje i metabolismus. To zní dobře ne?

good-pump

Pro koho je takový trénink vhodný a kdo by se mu měl naopak vyhnout?

Tento trénink je vhodný převážně pro osoby, které se posilování už věnují nějaký čas a chtějí prolomit stagnaci. Stejně tak by měl pomoci lidem, kteří chtějí kromě nabírání svalů nepřímo spalovat tukovou hmotu.

Tomuto tréninku by se měli vyvarovat hlavně začátečníci. Pro začátečníky může být tento trénink poměrně nebezpečný. A pokud posilujete delší dobu, ale víte, že byste podceňovali regeneraci, pak se do tohoto tréninku nepouštějte ani vy. Většinou se taktéž tento trénink nedoporučuje ektomorfům. Pokud jste však ektomorf, který má s posilováním četné zkušenosti, pak si myslím, že se i vy do tohoto tréninku můžete pustit. Je to však věc názoru.

Pokud tedy máte s posilováním dost zkušeností, uděláte si čas na spánek a nebudete podceňovat stravu, pak se do tohoto tréninku můžete s chutí pustit.

Jak by měl dvoufázový trénink vypadat? Například takto:

Pondělí – volno
Úterý – hrudník + triceps
Středa – záda + biceps
Čtvrtek – volno
Pátek – nohy
Sobota – ramena
Neděle – volno

Jak tedy můžete vidět na příkladu, je potřeba vyhradit si 4 dny v týdnu, ve kterých si odcvičíte 8 tréninků. Trénink by však měl být krátký a stačí když ráno budete cvičit 15 až 20 minut a odpoledne taktéž 15 až 20 minut. Proto by se jeden trénink měl skládat zhruba ze 3 až 4 cviků. A nedělejte moc dlouhé pauzy mezi sériemi. Pauzy by měly trvat 60 až 90 sekund. U těžších cviků pak maximálně 120 sekund. Dvoufázový trénink necvičte déle jak 6 týdnů v kuse!

Nechci se zde pouštět do toho, jak by konkrétně měl vypadat každý jednotlivý den dvoufázového tréninku, protože tento trénink je potřeba sestavit na míru. Jedná se o trénink, který je pro tělo velice náročný, a proto by měl být sestaven podle individuálních předpokladů konkrétního jedince. Pokud tedy chcete s tímto tréninkem začít, kontaktujte profesionála, který vám vypracuje individuální tréninkový plán.

Ještě bych chtěl na okraj zmínit, že existuje i druhý typ dvoufázového tréninku, ve kterém cvičíte ráno a večer odlišnou partii. Ráno tak cvičíte například záda a odpoledne nohy. Tento trénink má také v určitých případech smysl. Efektivnější v případě stagnace je však pravděpodobně dvoufázový trénink, ve kterém cvičíte jednu partii dvakrát denně. To ale jen pro úplnost.

Jak tedy můžete vidět, tento trénink popírá to, že sval na regeneraci musí mít 48 hodin a přináší výsledky. Pokud tedy chcete zkusit něco nového, prolomit stagnaci nebo si ověřit, zda to doopravdy funguje, pak se nebojte tento trénink zařadit. Tak hodně úspěchů!

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>