Cvičení rodičů s dětmi

decka

V mnoha městech můžete v současné době narazit na různé lekce cvičení rodičů s dětmi. Takové lekce si může otevřít téměř jakákoliv posilovna nebo sportovní klub. Problémem však může být, že kurz může vést nějaká nezkušená osoba. Je tedy potřeba zjistit si, zda jde o vyškolenou osobu, která ví, co a jak dělat. Někdo si možná říká, proč by děti měly cvičit, a že na to mají dost času, což je samozřejmě nesmysl. I pro malé děti a miminka je cvičení důležité, dochází tak k lepšímu psychomotorickému vývoji.

Cvičení rodičů s dětmi je často spojováno se jménem Jana Berdychová (univerzitní profesorka). Jana Berdychová se velkou část života věnovala právě pohybové činnosti dětí. Vydala například knihu „Mámo, táto, cvičte se mnou“. Tato kniha vyšla již v roce 1969. Kniha se setkala s poměrně dobrou odezvou a cvičení rodičů s dětmi se stávalo více a více populární.

Existují lekce pro děti v různém věku. Může to být například 12 až 18 měsíců, 18 až 24 měsíců, 24 až 30 měsíců a 2,5 až 3,5 roku. Dále to může být 3 až 7 let nebo 2 až 5 let a podobně. Záleží na tom, jaké fitness centrum nebo sportovní klub si vyberete, každé fitness centrum to má stanovené trochu jinak. Některé posilovny nabízí i cvičení bez rodičů formou hlídání, což se může hodit, pokud se na hodinu potřebujete odreagovat od svého dítěte. Cvičí se většinou po malých skupinkách, nejčastěji je to kolem 10 dětí.

Asi si pod pojmem cvičení s dětmi představíte trochu odlišné klasické cvičení. Většinou však jde o cvičení zábavnou metodou. To znamená, že lekce jsou plné různých pohybových písniček, básniček a podobně. Nemusí tedy jít o pouhý vývoj motoriky dítěte, ale i o určitou míru socializace. Navíc se používají různé pomůcky, které se dětem líbí a dokáží tak cvičení ještě o něco více zpestřit.

Sice jde o dost efektivní aktivitu, která má však samozřejmě i své stinné stránky. Problémem může být například cena. Každá posilovna musí pro děti nakupovat pomůcky, které jsou poměrně drahé a vychází z toho často hodně vysoká cena. Někdy opravdu příliš vysoká, a proto byste si měli dobře vybírat. Bydlíte-li ve větším městě a budete pořádně hledat, určitě najdete něco, co pro vás bude finančně přijatelné.

A jak může vypadat taková lekce? Dala by se rozdělit na několik částí. První částí je samozřejmě úvodní část, což je přivítání a podobně. Jde o jakýsi rituál, který mají děti rády. Poté dochází k „rozcvičce“, která je však podána zábavnou formou. Nejčastěji jde o různé pohybové hry. Po rozcvičení by se měli lektoři snažit vyučovat nové pohybové dovednosti, což je samozřejmě nejdelší část. Na závěr dochází ke zklidnění organismu, to znamená ke klidnějším hrám a relaxaci.

Pokud jste se rozhodli, že budete chodit cvičit se svými dětmi, musíte si tedy při výběru dávat pozor na několik věcí. Za prvé by měl s vámi cvičit vyškolený člověk, který se vyzná ve svém oboru. Za druhé byste si měli vybírat v dobrém poměru kvalita/cena. Dále bych doporučoval, abyste dbali na to, že bude mít vaše dítě (samozřejmě i vy) individuální přístup, což znamená, že skupinky větší jak 10 lidí mohou být často neefektivní.

Nemusí však jít o cvičení jako takové, jsou nabízeny například i lekce jógy pro děti. Cviky jsou vhodné také pro doprovod dětí, tedy pro rodiče, popřípadě prarodiče. Prodávají se různé materiály, které dokáží toto cvičení zpestřit. Ať už je to jógové pexeso nebo jógové karty s popisem cviků. Lekce jógy jsou však většinou určeny spíše pro trochu starší děti. Další možností je například plavání. Jsou nabízeny kurzy plavání, které mohou být pro vaše děti velice přínosné.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>