Čím nahradit mléko?

almond-milk-wood-table-fb

Mnoho lidí se v dnešní době vyhýbá mléku a mléčným výrobkům a to z mnoha důvodů. Někoho k tomu vede to, že například trpí laktózovou intolerancí, někomu mléko prostě nechutná a někdo se mléku vyhýbá z etických důvodů. Ať už je důvod jakýkoliv, existují různé rostlinné alternativy mléka, kterými se dá mléko nahradit. Pojďte si o tomto tématu přečíst více a o trochu si tak vylepšit jídelníček.

V prvé řadě je potřeba si říci, že dle legislativy se za mléko smí označovat jen produkt z mléčných žláz savců. Na trhu tak nenajdete například „kokosové mléko“, ale „kokosový nápoj“. V článku však budu pro zjednodušení všechny náhražky mléka nazývat mlékem.

1) Sójové mléko
V obchodech nejčastěji najdete sójové mléko. Pohled na samotnou konzumaci sóji je rozporuplný a diskuze o přínosnosti sóji se mezi odborníky vede už řadu let. Mnoho lidí zastává názor, že záleží na tom, jak je sója zpracována. Dle tohoto názoru přinášejí fermentované produkty (tempeh, natto, miso…) ze sóji mnoho pozitiv, zatímco vysoce průmyslově upravované produkty z geneticky modifikované sóji už zrovna moc přínosné nejsou. Právě tímto průmyslově upravovaným produktem bývá i sójové mléko. Je na vás, jaký si na to uděláte názor a do článku jsem přidal jen pouze jeden z mnoha pohledů na věc. Výhodou sójového mléka je rozhodně cena, která se pohybuje okolo 30 až 75 korun za litr.

2) Rýžové mléko
Poměrně známou náhražkou mléka je i mléko rýžové. Velkou nevýhodou rýžového mléka je zanedbatelné množství bílkovin (cca 0,1 až 0,2 %). Přestože toto mléko obsahuje málo bílkovin, můžete ho využít například pro uvaření ovesné kaše, aby kaše měla nějakou chuť. Je pravděpodobné, že k ovesné kaši například ještě pijete proteinový nápoj a to vás pak to, že v rýžovém mléku je málo bílkovin rozhodně nemusí trápit. Cena rýžového mléka v obchodech se pohybuje okolo 40 až 80 korun za litr.

20121213-232504-ricemilk-recipe-thumb-625xauto-290830
3) Mandlové mléko
Mnoho lidí si libuje v konzumaci mandlového mléka, které má podle nich vynikající chuť. Mandle jsou navíc zdrojem zdraví prospěšných tuků a mnoha kvalitních živin. Nevýhodou je, že toto mléko je už o něco dražší a připlatíte si za něj – většinou stojí kolem 70 až 90 korun za litr.

4) Ovesné mléko
Další z alternativ klasického mléka, je mléko ovesné. Faktem je, že toto mléko se začíná na trh dostávat až v posledních letech. Není však problém sehnat ho ve větších městech nebo v prodejnách zdravé výživy. Ovesné mléko rozhodně není vhodné pro lidi, kteří mají alergii na lepek. Podle toho, kde tuto náhražku mléka koupíte, vás přijde na zhruba 40 až 80 korun.
oat-Milk-4 (1)
Na trhu je i mnoho dalších náhražek mléka, jako je například mléko konopné nebo kokosové. V článku jsem uvedl však 4 nejčastější náhražky, které ve většině případů není problém sehnat ve větších v obchodech a nebo v případě nouze v prodejnách zdravé výživy. Které rostlinné mléko je tedy nejlepší? Záleží na tom, co požadujete. Pokud chcete výživné mléko, pak bych zvolil pravděpodobně mléko mandlové. Chcete-li nízkou cenu, pak mléko sójové. Záleží na tom, co od náhražky mléka očekáváte.

Chcete ušetřit? Pak si mléko můžete vyrobit. Není to žádná věda, jen vám to zabere určitý čas. Náklady na výrobu například mandlového mléka jsou však velmi nízké. Jak na to?

K výrobě mandlového mléka vám stačí 4 hrnky vody a 1 hrnek mandlí (se slupkou). Jaký je postup?
1) Nejlépe den předem mandle namočte do vody.
2) Mandle propláchněte a společně se čtyřmi hrnky vody je rozmixujte.
3) Pomocí cedníku a plátýnka mléko přeceďte.
4) A je hotovo, skladujte ho v lednici.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>