Bruce Lee a jeho odkaz

Bruce-Lee

Právě dnes uplynulo 75 let od doby, kdy se v San Franciscu narodil Lee Jun Fan. Muž, který navždy změnil svět bojového umění, fitness, sebeobrany a akčních filmů, ve kterých se proslavil jako Bruce Lee. Velkou stopu ale zanechal i ve světě reálné sebeobrany.

Bruce Lee nebyl jen velmi nadaným a schopným bojovníkem, ale i teoretikem, nebo chcete-li filozofem boje. V mládí se krátce (několik let) věnoval cvičení wing chun kung-fu u samotné legendy IP Mana, zkušenosti získával také ve rvačkách jako člen pouličního gangu.

Když se však dostal do potyčky se zkušeným, připraveným a odhodlaným soupeřem (šlo o domluvený duel, ve kterém chtěl vyzyvatel Jack Wong porazit Bruce Leeho a zamezit mu v tom, aby učil kung-fu nečínské studenty), najednou věci nešly tak, jak v tělocvičně. Bruce Lee souboj sice vyhrál, ale namísto očekávaných pěti vteřin trvala rvačka více než tři minuty. Poznal tak, že trénink na dřevěného panáka nebo pytel zdaleka nestačí; později to lapidárně shrnul ve svém mottu „zeď ti ránu nevrátí.“

Bruce Lee proto začal rozvíjet svůj vlastní ne-styl (ne-styl proto, že on sám se označení styl bránil) Jeet Kune Do, založený na vědeckých poznatcích o lidském těle, jeho reakcích atd. JKD si bez skrupulí půjčuje velké množství technik z různých stylů. Bruce Lee říkal: „Vezmi si, co funguje, a zbytek zahoď,“ a tím se také řídil. Ačkoliv JKD vychází především z wing-tsun a boxu, najdete v něm techniky ze savate, thai-boxu nebo juda. Jako „ne-styl“ ale stojí ale především na principech. Bruce Lee tvrdil, že bojovník se musí neustále adaptovat na nové podmínky, „být jako voda.“

Ačkoliv Bruce Lee sám se občas zúčastnil soutěží, Jeet Kune Do (JKD) bylo vytvořeno primárně pro reálný boj bez pravidel a chráničů. Právě důrazem na skutečný, nesportovní boj a také využívání nejnovějších vědeckých poznatků přispěl Bruce Lee ke směru, který dnes známe jako reálná sebeobrana (reality based self-defence). Za velký zdroj inspirace ho považuje například legenda reálné sebeobrany Jim Wagner.

Do světa bojových umění zase vnesl důraz na fyzickou kondici (také v důsledku souboje s Wongem, který ho během tří minut úplně fyzicky odrovnal). Otevřeně se vysmíval trenérům bojových umění, kterým se pod kimonem rýsoval pupek a kteří byli na první pohled z formy. Sám cvičil každodenně, jak s železem, tak vlastní vahou (jeho oblíbený cvik „dobré ráno“ s 60kg činkou ho stál zdraví zad a málem i kariéru). Také hodně běhal.

Svůj odkaz nechal Bruce Lee i ve světě bojových sportů. Byl tím, kdo položil základní kámen moderního MMA. Jako první začal propagovat myšlenku cross-tréninků, což do té doby byla nevídaná věc. Pokud jste tehdy začali chodit do některé školy bojových umění, bylo nemyslitelné, abyste zároveň trénovali i jiný styl. Znamenalo by to okamžitý vyhazov a opovržení.

Nejvyšší měrou ale samozřejmě změnil svět filmu. Do doby, než přišel Bruce Lee, vypadali akční scény tak, že kovboj uspával své protivníky ranou pěstí na spánek. Kop z otočky byl něco jako zjevení…

Naneštěstí toho Bruce Lee ve svém životě stihl velmi málo. V pouhých dvaatřiceti letech tento svět opustil za ne zcela jasných okolností. Večer trpěl migrénou, tak si vzal prášek proti bolesti. Ze spánku se již nikdy neprobudil. Oficiální příčinou jeho smrti bylo stanoveno krvácení do mozku. Čest jeho památce!

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>