Boj na útěku: alternativa k boji nebo útěku

buffalo chase

Překlad krátkého sloupku Billa Gabunia Debuque

Když se někdo dostane tváří v tvář situaci, která ohrožuje jeho život, jeho/její nervový systém vyloučí hormony (zejména noradrenalin a adrenalin), který vás po psychologické stránce přinutí zvolit jako odpověď buď útok (boj), nebo útěk. Tento fenomén byl poprvé objeven a popsán v roce 1915 Walter Bradford Cannon, předsedou katedry psychologie na Harvardské lékařské fakultě.

Jednou z klíčových součástí tréninku bojových umění a sebeobrany je docílit vědomé kontroly nad touto biologickou reakcí, aby člověk v situaci, která ohrožuje jeho život, nebyl loutkou vedenou hormony. Rozhodnutí, jestli si člověk vybere boj, nebo útěk, by mělo vycházet z racionálního rozhodnutí zvažujícího okolnosti dané situace.

Ale před 30 lety jsem se od jednoho rodinného přítele, který celý život praktikuje bojová umění, naučil, že vedle boje a útěku existuje ještě třetí cesta.

Jednoho dne se na něj seběhla celá vesnice po tom, co blbě dopadla hospodská rvačka (jeho prohrávající soupeř začal křičet „zloděj!“). Tak začal utíkat.

Ale jak utíkal, všiml si, že lynčechtivý dav se za ním nežene stejnou rychlostí. Někteří se snažili být za hrdiny, utrhli se z davu a běželi na vlastní pěst. Jakmile se někdo oddělil na delší vzdálenost, počkal a hrdinu sundal. A to se několikrát opakovalo.

Když sundal dalších pět nebo šest dalších hrdinů, dav to vzdal.

Vítejte ve světě boje…

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>