8 tipů pro lepší bench-press

benchpressmistakes

Benchpress zná snad každý kulturista, ale ne každý ví, jak ho správně provádět a vytěžit z něj maximum. Na první pohled není provedení tohoto cviku moc složité, ale opak je pravdou. Hodně lidí si navíc myslí, že benchpress je cvik pouze na prsní svaly. Benchpress však namáhá i ramena, tricepsy nebo záda. Pojďte si tedy o tomto cviku přečíst více.

1) Dělejte benchpress v plném rozsahu pohybu
Mám kamaráda, který při benchpressu zvedá poměrně velké váhy, ale neprovádí ho v celém rozsahu pohybu. Za prvé to vypadá komicky a za druhé vůbec nevyužívá obrovského potenciálu tohoto cviku. Při provádění benchpressu byste se nejlépe měli osou lehce dotknout hrudníku. To však neznamená, že osu budete od hrudníku odrážet.

2) Nezapomínejte na nohy
Určitě byste neměli podceňovat kvalitní obuv, nohy totiž při benchpressu slouží jako opora celého těla. U jiných cviků, jako je například mrtvý tah, jsem se setkal s názorem, že se dá provádět bez obuvi a ještě to má několik výhod. Benchpress však funguje na úplně jiném principu. A už vůbec byste neměli cvičit v pantoflích a podobně, ale to asi při žádném cviku.

3) Neprovádějte benchpress s moc úzkým nebo širokým úchopem
Budete-li benchpress provádět s úzkým úchopem, procvičíte hlavně triceps. Pokud to je vaším cílem, pak je to v pořádku. Chcete-li procvičit převážně prsní svaly, pak by úchop měl být širší. Zjednodušeně řečeno by úchop neměl být moc široký ani úzký, ale „něco mezi“. Nejlepší bude, když si najdete úchop, který vám bude vyhovovat. Je to celkem individuální záležitost. Moc široký úchop může vést ke zranění zápěstí.

4) Dýchejte správně
Správné dýchání se jeví jako samozřejmost, v praxi to však taková samozřejmost není. Při provádění benchpressu se má dýchat stylem – při spouštění osy dolů nádech a při zvedání osy výdech.

5) Zařazujte benchpress na začátek tréninku
Pokud chcete dosahovat co nejlepších výsledků v benchpressu, měli byste ho zařazovat na začátek tréninku. Jedná se o náročný vícekloubový cvik, který byste měli dělat, než dojde k vyčerpání svalů. Navíc je dobré ho zařadit na začátek kvůli produkci testosteronu, díky kterému dostane tělo větší impuls k růstu.

6) Nedělejte benchpress pořád
Rozhodně neprovádějte benchpress každý trénink. Tělo si pak na tento cvik navykne a nebude tak ve vašem tréninku docházet k moc velkým pokrokům. Občas benchpress nahraďte například tlaky s jednoručkami nebo tlaky na multipressu. Můžete zkusit také benchpress na šikmé lavici, který je zajímavým zpestřením tréninku.

7) Technické provedení je důležitější než zvedaná váha
Samozřejmě chápu, že chcete pokročit a zvedat stále vyšší a vyšší váhu. To však neznamená, že budete benchpress cvičit tím stylem, že ani pomalu nepůjde poznat, o jaký cvik se jedná. Váhu samozřejmě zvyšujte, ale pomalými kroky. Chcete-li v benchpressu rychle pokročit, pak můžete zkusit i negativní opakování.

8) Nezavrhujte benchpress
Od mnoha lidí jsem slyšel něco ve stylu: „Já benchpress nedělám, ten cvik mi nesedí, nedokážu při něm procítit prsní svaly.“ Pravdou je, že tento cvik nenamáhá jen prsní svaly, ale pomáhá k rozvoji koordinace a rozvoji síly mnoha svalů v těle. Proto byste ho měli brát jako cvik nejen na prsa, ale celkově na váš svalový rozvoj.

Dalo by se samozřejmě najít mnoho dalších rad, snažil jsem se však najít ty nejčastější chyby, které lidi v posilovně dělají. Ohledně provádění benchpressu existují i různé spory a každý na jeho technické provedení může mít trochu jiný názor. To už je ale zase na jiný článek. Přeji vám tedy hodně štěstí při zdokonolování se v provádění tohoto zázračného cviku.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>