8 nejhorších chyb při tréninku

chyby v treninku

Pokud nedosahujete takových výsledků v tréninku, jakých byste chtěli, pak pravděpodobně děláte jednu ze dvou hlavních chyb.
a) Netrénujete s dostatečným soustředěním a disciplínou.
b) Trénujete s jakousi zuřivostí, kvůli které se nesoustředíte na to, čeho chcete dosáhnout.

V tomto článku bych chtěl zdůraznit osm běžných chyb, které dělá mnoho lidí. Stejně tak vám chci poradit, jak takovým chybám předcházet. Přečtěte si tedy můj seznam chyb a uvidíte, jestli i vy některé z nich děláte. Pak budete moci začít trénovat pořádně.

Chyba 1 – Vynechávání tréninků, když nemáte dobrou náladu
Lidem často stačí malé rozptýlení k tomu, aby nedosáhli svých cílů. Stačí, když se někomu vymkne den z rukou a přijde později ze školy, a pak se vymlouvá, že už nemá náladu na trénink.

Co dělat?
Kdy jste naposled vynechali spánek, protože jste na něj neměli náladu? Váš trénink by měl být automatickou a samozřejmou věcí, stejně jako jiné aspekty vašeho života. Vůbec byste neměli přemýšlet o tom, zda půjdete na trénink nebo ne a prostě jít. Nastavte si upomínku na telefonu a jděte do posilovny.

Chyba 2 – Chodíte do posilovny bez krátkodobého nebo dlouhodobého plánu
I když už jste se dostali do posilovny, stále nemáte vyhráno. Pokud nemáte dobrý tréninkový plán, je něco špatně. V prvé řadě je to důležité k tomu, abyste mohli dosáhnout nějakého cíle. Pokud budete mít plán na několik následujících měsíců, můžete ho rozdělit do osmitýdenních cyklů. Zásadní je mít dlouhodobé (doba 6 měsíců) a krátkodobé (doba 8 týdnů) cíle.

Co dělat?
Jakmile budete mít dlouhodobý i krátkodobý cíl, budete potřebovat denní plán. Proto si vždy sepište, co budete na tréninku dělat (předtím než půjdete do posilovny). Klidně si to můžete sepsat i několik dní dopředu nebo dopoledne před tréninkem.

calendar-fitness

Chyba 3 – Posedlost silou a neobměňování tréninků
Pokud chcete být silnější, musíte svoje svaly stimulovat různými cestami. Nemůžete stále dělat ty samé cviky ve stejném pořadí vždy, když jdete do posilovny. To může dobře fungovat několik týdnů, ale ve finále to fungovat nebude.

Co dělat?
Prakticky každý tréninkový plán spočívá v cyklování opakování, vah, cviků a intenzity. Tyto aspekty vám pomohou zvýšit celkovou sílu. Najděte si tréninkový plán od profesionála a řiďte se jím.

Chyba 4 – Trénink, který není podle vašich představ, vykolejí váš dlouhodobý cíl
Řekněme, že na posledním tréninku jste dělali čtyři opakování s určitou hmotností. Dnes očekáváte, že uděláte pět opakování, ale uděláte jen tři, protože vaše svaly vám více neumožní. Nakonec budete ve špatné náladě, zkrátíte trénink a půjdete domů. Berte však na vědomí, že každý má někdy v posilovně špatný den.

Co dělat?
Uvědomte si, že každý má občas tento problém. Rozhodně neukončujte trénink, ale vylepšete ho. Dejte si delší pauzy a modifikujte váš trénink. Můžete například dělat více opakování namísto zvedání velké hmotnosti. Najděte nějaký způsob, který vám pomůže dosáhnout úspěchu.

Chyba 5 – Zvedání lehkých vah
Toto se stává, když neporovnáváte svoje série, opakování a váhy z předchozích tréninků. Pokud nesledujete, jak vysoké váhy zvedáte, vezmete si pravděpodobně činky, na které se v ten den cítíte. Mnoho žen se bojí těžkých vah, protože se bojí, že budou moc „objemné“.

Co dělat?
Zapisujte si kolik jste dělali sérií, opakování a s jakou vahou na trénincích. Když pak budete dávat dohromady svůj tréninkový plán, můžete toho, co jste si zapsali využít.

lean-sexy-and-hard-reskin-2

Chyba 6  – Považování jídelníčku za druhotnou věc
Tato chyba může nastat ať už vám jde o nabrání svalů nebo zhubnutí. Možná pro vás není jídelníček moc důležitý a někdy si hlídáte své kalorie a někdy ne. V každém případě budete hůře dosahovat svých cílů, pokud váš jídelníček nebude stát za nic.

Co dělat?
Vynaložte větší úsilí do plánování vašeho jídelníčku, větší než do vašeho tréninku. Ano, čtete správně. Jíte přece šestkrát denně, ale trénujete mnohem méně často. Strava vyžaduje větší přípravu.

Chyba 7 – Jste na večírcích častěji, než trénujete
Stačí, když řeknu, že pokud jste na večírcích tak často, jako trénujete, nikdy nedosáhnete pořádných výsledků. Pokud máte rádi párty, musíte si stanovit určité hranice, pokud tedy chcete dosáhnout svých cílů.

Co dělat?
Nechoďte tak často na večírky. Zůstaňte doma alespoň jednu víkendovou noc. Mějte na paměti, že pokud budete chodit na různé akce moc často, tělo nebude mít možnost si odpočinout. Navíc je těžké stravovat se podle jídelníčku po probdělé noci.

Chyba 8 – Očekávání okamžitých výsledků
Motivace je sice skvělým pomocníkem, ale nerealistická očekávání vás mohou dovést k problémům. Sice můžete jeden nebo dva týdny trénovat s maximální intenzitou, ale pak dojde k přetrénování a budete muset vynechávat tréninky.

Co dělat?
Snažte se cvičit podle vašeho cvičebního plánu. Jezte podle vašeho jídelníčku. Založte trénink hlavně na soustředěnosti. Toto je ultimátní průvodce k dosažení vašich krátkodobých i dlouhodobých cílů.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>