8 nejeefektivnějších variant kliků

push-up-workout-1

Kliky jsou známým cvikem nejen mezi kulturisty, ale i mezi mnoha lidmi, kteří o kulturistice vůbec nic nevědí. Klikování je navíc velmi přirozeným a jednoduchým pohybem. Mnoho osob se klikování vyhýbá, protože jim připadá moc jednoduché. Pravdou však je, že z kliků se dá vytěžit mnohem více, než si většina lidí myslí.

Kliky jsou zaměřeny především na prsní svaly a tricepsy, ale při klikování se částečně zapojují i břišní, zádové a deltové svaly. Zapojení svalů závisí na tom, jakou zaujmete polohu rukou – v některých případech jsou zapojeny hlavně prsní svaly a v některých hlavně tricepsy. A o tom se dnes dozvíte více.

Varianty kliků
Je obrovské množství variant, jak se dají kliky provádět. V tomto článku si rozebereme ty nejčastěji prováděné a pravděpodobně také nejeefektivnější varianty.

Standardní klik
Standardní klik je nejznámější variantou. Při tomto typu klikování jsou ruce položeny na zemi na šířku ramen. Tato varianta kliku je zaměřena převážně na prsní svaly a celkem i na tricepsy, méně pak na ramenní, břišní a zádové svaly.

Široký klik
Široký klik více zapojuje ramenní svaly. Ruce jsou při této variantě kliku položeny zhruba na dvojnásobek šířky ramen.

Úzký klik
Při této variantě kliku jsou ruce poměrně blízko u sebe a dochází tak většímu zapojení tricepsu.

Diamantový klik
Tato varianta kliku je opravdu hodně zaměřena na tricepsy. Při tomto typu klikování jsou ruce položeny těsně vedle sebe a ukazováčky a palce obou rukou se dotýkají, vytváří tak jakýsi obrazec.

 

Výbušný klik
Jedná se de facto o standardní klik, akorát se provádí odlišně. Při výbušném kliku jde o to, odrazit se pořádně od země. Tato varianta kliku rozvíjí výbušnou sílu. Výbušný klik se dá doplňovat tlesknutím.

Klik na jedné ruce
Tato varianta je poměrně obtížná a není vhodná pro úplné začátečníky. Jak jste asi pochopili z názvu, jedná se o klik prováděný na jedný ruce. Při provádění této varianty je jedná ruka za zády a nohy jsou roztaženy dost do šířky.

Klik ve stojce
Další obtížnou variantou je klik ve stojce. Jednou z možností je provádět tyto kliky s opřenými nohami o zeď (nemusíte tak zvládat stojku), ruce jsou při tomto cviku na šířku ramen. Druhou možností je provádět tyto kliky, aniž by nohy byly opřené o zeď. A to už je opravu náročná varianta.

Klik na bradlech
Tento cvik se od klasických cviků dost liší, ale je také zaměřen na prsní svaly a triceps. Provádí se na speciálních bradlech a pro lepší představu přidávám video.

 

Pro koho jsou kliky vhodné?
1) Pro ty, jejichž prioritou je svalová vytrvalost
Kliky bych doporučil převážně lidem, kteří chtějí mít vytrvalé svaly a necvičí objemový trénink. Jelikož jsou kliky prováděny například po 20 až 30 opakováních, jsou účinnější spíše z hlediska vytrvalosti svalů. Je zde však možnost snížit počet opakování na menší počet, když například poprosíte kamaráda, aby vám provádění kliků ztěžoval (tlačil vaše tělo při klikování dolů).

2) Pro ty, kteří se věnují kalistenice
Slyšeli už jste o kalistenice? Zjednodušeně řečeno se jedná o různé cviky prováděné na hrazdách, často na venkovních „workoutových“ hřištích. Cílem lidí, kteří se věnují kalistenice, je často například zvládat kliky ve stojce, a proto jsou kliky skvělou volbou i pro ty, kteří se kalistenice věnují.

3) Pro ty, kteří dlouho „jedou“ objemový trénink
Mnoho trenérů doporučuje zhruba jednou za 6 týdnů asi na týden vysadit náročný trénink a trénovat s lehčím závažím, aby si odpočinuly klouby. V této oddechové fázi tak můžete dělat právě i kliky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>