7 rad pro mezomorfy

arnold-blueprint-mass-training-3-graphics

Na fitness-fight.cz byl již publikován článek „7 rad pro ektomorfy“ a „7 rad pro endomorfy“, a proto pro doplnění celé série přinášíme 7 rad pro mezomorfy. Mezomorfové sice nepotřebují tolik rad, jako ostatní somatotypy, protože ke kulturistice mají ze všech tří somatotypů nejlepší genetické předpoklady. I mezomorfům je však potřeba poradit, aby dosahovali co nejlepších výsledků.

1) Mějte náročné tréninky
Jako mezomorfové máte tu výhodu, že nemáte moc velké problémy s regenerací svalů, a proto byste měli mít o něco náročnější tréninky než například ektomorfové. Dejte si však pozor, aby vaše tréninky nebyly náročné až moc a nedošlo tak k přetrénování.

2) Vaše tréninky by měly být rozmanité
Dalším klíčem k úspěchu je rozmanitost. Je totiž poměrně důležité neustále střídat různé cviky, aby si tělo nenavyklo na jeden cvik, který děláte neustále dokola. Přestože jste mezomorf, nemůžete si dovolit dělat neustále ty samé cviky, pravděpodobně by totiž došlo ke stagnaci růstu svalů.

3) Zařaďte do svého tréninkového plánu kardio
Pokud se chcete udržovat v kondici, měli byste do svého tréninkového plánu zahrnout určitou kardio aktivitu. Kardio bych vám doporučoval provádět jedenkrát až dvakrát týdně, pokud jste v objemové fázi tréninku. Optimální doba kardio tréninku závisí samozřejmě na konkrétní aktivitě.

4) Nepřehánějte to s počtem kalorií
Ano, sice jako mezomorfové máte menší předpoklady k ukládání tuků než endomorfové, ale neznamená to, že můžete jíst nekvalitní jídlo a nebo jíst přes míru. Nebudete-li mít dobře zpracovaný jídelníček, možná budete mít problém s přebytečnou tukovou hmotou. Pokud si nemůžete nezdravé jídlo odpustit, pak je tu samozřejmě možnost zařadit na váš jídelníček takzvaný cheat day, během kterého můžete jíst cokoliv. Cheat day se doporučuje zařazovat do jídelníčku jednou za 14 dní.

Měli byste tedy mít vyvážený jídelníček, který je nejlepší nechat si sestavit od někoho, kdo se vyzná ve výživě a můžete mu věřit. Nemohu vám doporučit konkrétní jídelníček, protože každý z nás je jiný a jídelníček je potřeba sestavit podle individuálních předpokladů.

5) Dělejte vícekloubové cviky
Vícekloubové cviky, jako jsou dřepy, bench-press nebo mrtvý tah, jsou alfou a omegou vašich tréninků. Tyto cviky zapojují více svalů najednou, což je obrovskou výhodou. Mnoho začínajících kulturistů si však neuvědomuje jejich potenciál. Když jako mezomorf budete dělat pouze bicepsové zdvihy, jak tomu často v posilovnách je, pak moc velkých úspěchů patrně nedosáhnete.

benchhead

6) Ani mezomorfové nesmí podceňovat regeneraci
Možná, že si říkáte něco ve stylu: „Jsem mezomorf, tak nemusím regeneraci moc řešit, mám k dobré regeneraci genetické předpoklady.“ Ano, sice jste somatotyp, který je předurčený k posilování, ale neznamená to, že můžete podceňovat regeneraci. Po náročném tréninku je potřeba kvalitní regenerace a to hlavně v podobě spánku, který by měl trvat alespoň kolem osmi hodin. Ano, existují i výjimky a některým lidem stačí kratší doba spánku.

7) To, že jste mezomorf, neznamená, že budete mít výsledky bez jakékoliv snahy
Mnoho mezomorfů, kteří začínají s kulturistikou zjistí, že jim rychle rostou svaly a nemusí se moc snažit. Bohužel se jedná jen o dočasný jev, který trvá několik týdnů, maximálně několik měsíců. Ano, ze začátku budete nabírat svalovou hmotu, když se budete alespoň trochu snažit, ale o pár týdnů později si nejspíše uvědomíte, že bez tvrdého tréninku a kvalitní stravy nebudete dosahovat moc velkých úspěchů.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>