7 rad pro ektomorfy

ectomorph-body-type

Pravděpodobně víte, že existují tři somatotypy, což jsou ektomorfové, mezomorfové a endomorfové. Právě ektomorfové mají největší problémy s nárůstem svalů. Jste-li ektomorf, pak je tento článek určen právě vám a přinášíme vám několik rad o posilování.

1) Dělejte v posilovně méně
Mnoho ektomorfů má problém nabrat svalovou hmotu a většinou je jako první napadne, že jejich trénink není moc náročný, a proto mají špatné výsledky. Takoví ektomorfové se tedy rozhodnou, že musejí trénovat „pořádně“, a pak jsou v posilovně šestkrát týdně, ale žádné výsledky kupodivu nepřicházejí. V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že jako ektomorfové potřebujete více času na regeneraci, než kdybyste byli k posilování geneticky předurčeni. Svaly nerostou, když trénujete, ale když odpočíváte a toto je potřeba si pamatovat. Navíc čím častěji jste v posilovně, tím více spalujete kalorií, což se také může negativně projevit na vašich výsledcích. Stačí, když budete posilovnu navštěvovat třikrát až čtyřikrát týdně.

2) Správná regenerace znamená i dostatek spánku
Jak už jsem se zmínil, potřebujete pořádnou regeneraci. Pro kvalitní regeneraci je potřeba i dostatek spánku. Alespoň 8 hodin spánku denně je jedním ze základů úspěchu. Když tuto hranici příležitostně porušíte, nic tragického se nestane. Pokud byste ji však porušovali neustále, s nabráním svalů budete mít určitě problémy.

3) Bez správného stravování nebudete úspěšní
Strava je základem úspěchu a u ektomorfů to platí dvojnásobně. Jako ektomorfové si musíte hlídat, aby váš příjem kalorií převyšoval jejich výdej. Nejlepší je spočítat si, jaký je zhruba váš denní výdej kalorií (existují různé kalkulátory), a pak se podle toho řídit. Pokud si to můžete finančně dovolit, nechte si sestavit jídelníček od profesionála, který individuálně zváží vše podstatné. Bez správného stravování prostě úspěchy nepřijdou.

veggies_small

4) Nezapomínejte na suplementy
Jelikož je pro vás možná náročné sníst vše, co vám je doporučeno, můžete využít doplňků stravy. Pro ektomorfy je určitě vhodné vypít gainer po tréninku. A pokud jste pokročilejším cvičencem a zrovna se setkáváte se stagnací, můžete zkusit kreatin. Samozřejmostí je i zařazení proteinů jako doplňků stravy na váš jídelníček.

5) Nepřehánějte to s kardiem
Jako ektomorfové byste to rozhodně neměli přehánět s kardiem. Pokud by bylo na mě a opravdu bych chtěl nabrat svalovou hmotu, kardio bych po určitou dobu do svého tréninkového plánu vůbec nezařazoval. Aerobní aktivita se však doporučuje pro dobrý stav srdce a celkově dobrou kondici. Pokud na kardiu tedy trváte, pak ho stačí provádět jednou až dvakrát týdně a nejlépe jen zlehka. Měli byste se totiž vyhýbat jakémukoliv zbytečnému spalování kalorií.

6) Dělejte vícekloubové cviky
Ektomorfové potřebují docílit co největší hypertrofie, a proto byste do svého tréninkového plánu měli zařadit převážně komplexní neboli vícekloubové cviky. Vícekloubové cviky jsou například dřep, bench-press nebo mrtvý tah – je při nich zapojen velký počet svalových vláken. Dělejte i izolované cviky, ale jen v minimu případů. Doporučil bych například poměr 70-80% komplexní cviky : 20-30% izolované cviky.

Deep-Squat

7) Nevzdávejte to
I jako ektomorf můžete dosáhnout neuvěřitelných výsledků. Mnoho ektomorfů mělo v posilování úspěch a i vy můžete být jedním z nich. A pokud nemůžete přibrat svalovou hmotu, stačí přijít na to, kde je zakopaný pes (což samozřejmě není jednoduché), a pak se radovat z úspěchů. Mezi známé úspěšné ektomorfy patří například trenér Chad Waterbury nebo Eric Cressey. A to je samozřejmě jen příklad, našlo by se jich mnohem více.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>