6 typů shybů

pull-ups-or-chin-ups-1

Přemýšleli jste někdy o tom, kdy dělat shyby podhmatem, kdy nadhmatem nebo jak široký úchop zvolit? Pokud ano, pak je tento článek určen právě pro vás – dozvíte se v něm o řadě možností, jak shyby provádět.

Jak je to s tím úchopem?
V posilovně jsem mnohokrát slyšel: „Musíš dělat shyby s širokym úchopem, jinak to neporoste.“ Toto je nesmysl. Široký i úzký úchop je správný, každý však k něčemu jinému. Při širokém úchopu se více zapojuje široký sval zádový a tento úchop tak má vliv převážné na růst zad. U úzkého úchopu se nejvíce zapojuje také široký sval zádový, ale k němu navíc i střední část zad, paže a trapézové svaly.

Jaký úchop tedy vyberete je na vás, ale nebojte se, že s úzkým úchopem zhruba na šířku ramen vám neporostou zádové svaly, porostou a sami budete překvapeni jakým tempem. Vhodné je dodat, že široký úchop by neměl být přehnaně široký, to už je špatně. Při velmi širokém úchopu může dojít ke zranění – zátěž se pak navíc přenáší na krajní svaly a cvičení tímto stylem je tak docela zbytečné a často i nebezpečné.

Věčné dilema – shyby nadhmatem x podhmatem
Shyby nadhmatem jsou asi nejznámějším typem shybů. Mnoho lidí říká, že přítahy nadhmatem jsou těžší než podhmatem. Čím to je? Pravděpodobně tím, že řada začátečníků nemá rozvinuté zádové svaly a dělat přítahy podhmatem, je pro ně jednodušší. U shybů podhmatem se totiž více zapojují bicepsy. Záleží tady na vašich preferencích. Chcete spíše rozvíjet zádové svaly? Pak dělejte shyby nadhmatem. Chcete rozvíjet spíše bicepsy? Pak dělejte přítahy podhmatem. Nutno dodat, že i při shybech podhmatem poměrně hodně procvičujete zádové svaly.
Typy shybů

1) Negativní shyby
Když už zvládáte klasické shyby, pak můžete zkusit tuto metodu. Při negativních přítazích provádíte tradiční shyby, které se však liší v tom, že se při nich pomalu spouštíte dolů. Nepřitahujete se tak jen nahoru, ale musíte vyvíjet i sílu při spouštění dolů.

2) Shyby se závažím
Pokud už v jedné sérii dokážete udělat třeba 15 shybů, je čas přidat zátěž navíc. Možností je celá řada – můžete použít třeba pás se závažím nebo zátěžovou vestu. Dále na sebe můžete zavěsit činku.

3) Muscle-up
Muscle-up je pokročilá varianta shybu a pro jeho provedení musíte mít dost velkou sílu. Od shybu se liší v tom, že shyb nekončíte s bradou nad hrazdou, ale „vyhoupnete se“ až nahoru. Pro lepší představu se na muscle-up můžete podívat v přiloženém videu.

 

4) Přítahy s tlesknutím
Tento typ shybů je dost náročný, ale pokud se snažíte trénovat dynamickou sílu, tak určitě můžete shyby s tlesknutím zařadit do svého tréninku. Abyste tento cvik zvládli musíte se co nejrychleji dostat do co nejvyšší polohy a pak už se jen stačí naučit tleskání ve správnou dobu.

5) Shyby s neutrálním úchopem
Shyby s neutrálním úchopem jsou dost šetrné vůči ramenům a stejně jako klasické shyby jsou dost účinné. Neprovádí se na klasické hrazdě, ale na dvou tyčích, které jsou vůči sobě rovnoběžné. Tento typ shybu mnoho lidí vůbec neprovádí a je to škoda.

 
6) Shyby na jedné ruce
Na přítahy na jedné ruce musíte mít obrovskou sílu. Řada lidí to pak řeší tak, že provádí jednodušší variantu shybů na jedné ruce, při jejímž provádění se přidržují druhé ruky. Tuto variantu však moc lidí nedoporučuje, protože z hlediska technického provedení to není to pravé ořechové.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>