Posilování ramen je dost důležité a přesto bývá mnoha lidmi opomíjeno. Pokud jste jednou z osob, která posilování ramen opomíjí, je potřeba si uvědomit, jak komicky vypadá, když máte mohutný hrudník a mohutné ruce a k tomu slabá ramena. Někteří cvičenci se však posilování ramen věnují naplno, ale mají problémy s jejich růstem. A právě pro ty z vás, kteří se potýkáte se stagnací růstu ramen je určen tento článek. Pojďte si přečíst několik rad, jak cvičit ramena „jinak“!
1) Tlaky na ramena jsou sice skvělé, ale musíte dělat i jiné cviky.
Většina lidí, která posiluje ramena, zařazuje do tréninku pouze tlaky na ramena v různých variantách – s jednoručkami, s obouruční činkou, v sedě, ve stoje a podobně. Existují však i cviky jako je upažování, přítahy k bradě nebo krčení ramen, které dají ramenům pořádný impuls k růstu a hlavně díky těmto cvikům ramena procvičíte z jiného úhlu. Ramena se skládají ze tří hlav a pouhými tlaky na ramena všechny tři hlavy neprocvičíte. Při provádění zmíněných cviků (hlavně při upažování) si dávejte pozor na správné technické provedení.
2) Zařaďte supersérie!
Pro ty, kteří neví, co jsou to supersérie – supersérie jsou série, které se skládají ze dvou cviků. Můžete tak dělat například tlaky na ramena ve stoje po 10 opakováních a hned po nich přítahy k bradě po 10 opakováních. Jakmile odcvičíte oba cviky, následuje pauza mezi supersériemi. Poté děláte znovu oba dva cviky a až po jejich odcvičení následuje další přestávka.
Supersérie můžou mít na růst ramen pozitivní vliv, protože sval pracuje delší dobu bez odpočinku a navíc je to pro něj něco nového. Svaly rostou, když je nějakým způsobem šokujete a právě supersérie můžou být pro vaše tělo šokem, který dává svalům impuls k růstu.
3) Změna je život.
Děláte tlaky na ramena se stále stejně širokým úchopem? Chyba. Každá i sebemenší změna vám může pomoci k rychlejšímu růstu ramen. Je tedy potřeba cvičit s různými šířkami úchopů, obměňovat jednoruční a obouruční činky, občas použít multipress, občas kladku nebo klidně i kettlebell. A rozhodně se nebojte experimentovat. Stejně tak měňte počty opakování, počty sérií, cviky a podobně.
4) Zařaďte shazovací série.
V prvé řadě vám vysvětlím, co to vůbec shazovací série jsou. Základním principem je, že po každé provedené sérii ubíráte váhu. Například první sérii tlaků na ramena s obouruční činkou děláte se 30 kilogramy, u druhé série už cvičíte pouze s 25 kilogramy a u třetí série s 20 kilogramy. Shazovací série jsou obzvláště v případě ramen velmi funkční. Díky nim procvičíte ramena s velkou intenzitou práce a skvěle je napumpujete.
5) Dělejte atypické cviky!
Jedním ze cviků, který jste na 99% v životě neviděli je „victory raise“, což je velmi specifický cvik, díky kterému procvičíte ramena z více úhlů. Victory raise se doporučuje zařazovat pro rozehřátí na začátku tréninku a nebo na konci tréninku. Většinou však neuděláte chybu, když ho zařadíte i jako klasický cvik. Podívejte se, jak se tento cvik provádí v přiloženém videu.
6) Zaměřte se na ramena pořádně, ale dejte jim čas na regeneraci.
Máte-li problémy s růstem ramen, pak je potřeba se na ně pořádně zaměřit. Cvičte ramena klidně obden a cvičte je hodně. Ale vyhněte se přetrénování. Nic se nemá přehánět a to ani trénink ramen. Je dobré cvičit je častěji, ale to neznamená, že je budete cvičit pořád. I ramena musí odpočívat a pokud to budete přehánět, dojde k přetrénování a vaše nadměrná snaha bude k ničemu.
Nejnovější komentáře