6 rad, jak dát ramenům pořádný impuls k růstu

bullet-proof-shoulders-workout

Posilování ramen je dost důležité a přesto bývá mnoha lidmi opomíjeno. Pokud jste jednou z osob, která posilování ramen opomíjí, je potřeba si uvědomit, jak komicky vypadá, když máte mohutný hrudník a mohutné ruce a k tomu slabá ramena. Někteří cvičenci se však posilování ramen věnují naplno, ale mají problémy s jejich růstem. A právě pro ty z vás, kteří se potýkáte se stagnací růstu ramen je určen tento článek. Pojďte si přečíst několik rad, jak cvičit ramena „jinak“!

1) Tlaky na ramena jsou sice skvělé, ale musíte dělat i jiné cviky.
Většina lidí, která posiluje ramena, zařazuje do tréninku pouze tlaky na ramena v různých variantách – s jednoručkami, s obouruční činkou, v sedě, ve stoje a podobně. Existují však i cviky jako je upažování, přítahy k bradě nebo krčení ramen, které dají ramenům pořádný impuls k růstu a hlavně díky těmto cvikům ramena procvičíte z jiného úhlu. Ramena se skládají ze tří hlav a pouhými tlaky na ramena všechny tři hlavy neprocvičíte. Při provádění zmíněných cviků (hlavně při upažování) si dávejte pozor na správné technické provedení.

taking-fst-7-training-program-for-a-test-drive-part-3_06
2) Zařaďte supersérie!
Pro ty, kteří neví, co jsou to supersérie – supersérie jsou série, které se skládají ze dvou cviků. Můžete tak dělat například tlaky na ramena ve stoje po 10 opakováních a hned po nich přítahy k bradě po 10 opakováních. Jakmile odcvičíte oba cviky, následuje pauza mezi supersériemi. Poté děláte znovu oba dva cviky a až po jejich odcvičení následuje další přestávka.

Supersérie můžou mít na růst ramen pozitivní vliv, protože sval pracuje delší dobu bez odpočinku a navíc je to pro něj něco nového. Svaly rostou, když je nějakým způsobem šokujete a právě supersérie můžou být pro vaše tělo šokem, který dává svalům impuls k růstu.

3) Změna je život.
Děláte tlaky na ramena se stále stejně širokým úchopem? Chyba. Každá i sebemenší změna vám může pomoci k rychlejšímu růstu ramen. Je tedy potřeba cvičit s různými šířkami úchopů, obměňovat jednoruční a obouruční činky, občas použít multipress, občas kladku nebo klidně i kettlebell. A rozhodně se nebojte experimentovat. Stejně tak měňte počty opakování, počty sérií, cviky a podobně.

4) Zařaďte shazovací série.
V prvé řadě vám vysvětlím, co to vůbec shazovací série jsou. Základním principem je, že po každé provedené sérii ubíráte váhu. Například první sérii tlaků na ramena s obouruční činkou děláte se 30 kilogramy, u druhé série už cvičíte pouze s 25 kilogramy a u třetí série s 20 kilogramy. Shazovací série jsou obzvláště v případě ramen velmi funkční. Díky nim procvičíte ramena s velkou intenzitou práce a skvěle je napumpujete.

5) Dělejte atypické cviky!
Jedním ze cviků, který jste na 99% v životě neviděli je „victory raise“, což je velmi specifický cvik, díky kterému procvičíte ramena z více úhlů. Victory raise se doporučuje zařazovat pro rozehřátí na začátku tréninku a nebo na konci tréninku. Většinou však neuděláte chybu, když ho zařadíte i jako klasický cvik. Podívejte se, jak se tento cvik provádí v přiloženém videu.

 

6) Zaměřte se na ramena pořádně, ale dejte jim čas na regeneraci.
Máte-li problémy s růstem ramen, pak je potřeba se na ně pořádně zaměřit. Cvičte ramena klidně obden a cvičte je hodně. Ale vyhněte se přetrénování. Nic se nemá přehánět a to ani trénink ramen. Je dobré cvičit je častěji, ale to neznamená, že je budete cvičit pořád. I ramena musí odpočívat a pokud to budete přehánět, dojde k přetrénování a vaše nadměrná snaha bude k ničemu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>