6 největších chyb silového tréninku

mahler

autor: Mike Mahler

1) Trénovat bez definovaných cílů

Často, když se lidí zeptám, jaké mají tréninkové cíle, mají pro mě obecné odpovědi jako: chci zhubnout, chci zesílit, chci nabrat svaly. To jsou velmi povšechné odpovědi a je nepravděpodobné, že dosáhnete svých cílů, pokud si je neupřesníte. Představte si, že si otevřete počítačovou firmu a řeknete si, že vaším cílem je prodat hodě počítačů. Co znamená hodně? Je to pět, nebo dvacet pět?
Když jsem se pohyboval v IT byznysu, často jsem narazil na firmy, které neměli definované cíle. Žádná z nich už neexistuje. Nebude moc lidí, kteří sednou do auta, aby se dostali z východního pobřeží na západní bez toho, aby měli mapu nebo cestovní instrukce. Proč by to neplatilo i pro trénink? Jasně, že se z východního na západní pobřeží můžete dostat, ale bude vám to trvat o mnoho déle, když nemáte mapu, a riziko selhání je hodně vysoké.

2) Nepsat si tréninkový deník
Když nevíte, kde jste, nemůžete ani tušit, kam jdete. Se vším, co se děje v našich životech, se nemůžeme spoléhat pouze paměť, abychom udrželi detaily každého tréninku. Musíme být chytřejší a psát si deník. Založili byste si firmu bez toho, abyste si zapisovali, kolik jste utratili a kolik vydělali? To by byl šílený nápad a vaše firma by velmi brzy skončila. Vidíme to kolem sebe znovu a znovu.
Dalším důvodem k vedení deníku je lidská povaha zlepšovat svůj výkon, když víte konkrétní data o tom, jak si vedete. Když se lidé snaží zhubnout nebo nabrat, lezou neustále na váhu, aby vylepšili svůj poslední výsledek. Moji klienti jsou ohromeni, jak se zlepšují, když si to zapisují.

3) Zkoušet příliš mnoho věcí najednou
Na tohle narážím pořád a sám jsem s tím měl problém. V dnešním světě jsme přehlceni informacemi na jakékoli téma. Oblast silového tréninku není výjimkou. Mysl a tělo většiny lidí dokáže zpracovat jen limitované množství informací. Pokud se například snažíte naučit najednou trénink s kettlebell, kuželkou, míčem, vzpírání a cvičení s vlastní vahou, je slušná šance, že se nebudete zlepšovat v žádném z nich, a pokud budete mít štěstí, tak se vám bude dařit v jednom nebo dvou. Je však velice nepravděpodobné, že v kterékoliv z nich budete excelovat. Moje rada je, vybrat si jednu dvě věci najednou a v nich se stát profíky. Pak už se v nich stačí jen udržovat a můžete přidat pár dalších věcí.

4) Soustředit se na suplementy, namísto řádné výživy
V současném světě se snažíme ušetřit čas kdekoliv je to možné, a průmysl vyrábějící suplementy si to dobře uvědomuje. Proč se učit, jak si připravit opravdové jídlo, když si můžete dát pár proteinových tyčinek, multivitamín a protein v prášku? Žádný ze suplementů nenahradí dobře vyváženou stravu založenou na opravdovém jídle.
Svým klientům říkám, aby si v první řadě kupovali kvalitní jídlo v bio kvalitě. Teprve poté, pokud jim zbudou nějaké peníze, ať si koupí pár kvalitních suplementů. Naprosto věřím ve funkčnost kvalitních suplementů a sám jich řadu používám. Moji prioritou ale je zajistit si dostatek zdravého jídla.

5) Netrénovat dost tvrdě

V tělocvičně to vidím pořád. Chlapíci, co se mezi setama benchpressu vykecávají nebo čtou noviny. Viděl jsem lidi, co si spolu povídali během cvičení. No tak! Vynechte mě! Nemůžete na vážno trénovat a dávat tomu všechno, když trénink berete takhle.
Když trénuji na pláži nebo v parku, a někdo na mě chce během setu nebo o pauze mluvit, slušně mu řeknu, ať se ztratí. Nejsem tam proto, abych se socializoval, a od svých klientů čekám to samé.

6) Trénovat moc tvrdě moc často
Tohle na rozdíl od minulého bodu tak často nevidím. Nicméně, spousta sportovců s tím má pořád problém. Někteří mají neuvěřitelné odhodlání a tah na branku, a když se nevybijí správným způsobem, může to vést ke katastrofě. Spousta sportovců trénuje moc často, dělají chyby v každém cvičení v každém setu a někteří to opakují šestkrát týdně. V nejlepším případě si udrží sílu a hmotu, v nejhorším skončí s vážným zdravotním stavem jako deprese, zápal plic nebo velké zranění. To neznamená, že teď máte dostat paranoiu a vynechat trénink vždycky, když se budete cítit trochu mimo.
To by bylo zvláštní, protože jen málokdo se cítí 100%ně pořád. Měli byste se naučit poslouchat své tělo a vědět, kdy potřebujete vynechat den dva, nebo změnit cyklus tréninku. Zapojit to, co Tudor Bompa nazývá periodizací je dobrou cestou, jak si naplánovat tréninky a vyhnout se přetrénování. Myslím, že je v pohodě trénovat pár týdnů na své hranici, ale pak si musíte dát voraz a dát si nějaký středně těžký trénink.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>