5 tipů, jak předcházet zraněním

How-to-Train-Through-Injuries

Řada kulturistů se už někdy setkala se zraněním, přitom mu v mnoha případech mohla předejít. Zranění často přichází kvůli několika chybám, o kterých se dozvíte v dnešním článku.

1) Správná rozcvička je základ

Troufnu si říct, že třeba 70 až 80 procent lidí, které vidím v posilovně se rozcvičuje špatně. Rozcvička ve stylu „nějak se protáhnu“, rozhodně není správná. Před tréninkem se má provádět tzv. dynamický strečink, který můžete vidět na přiloženém videu.

Před tím než půjdete provádět například bench-press, zkuste si ho první se samotnou osou bez závaží, aby se svaly mohly přizpůsobit. Pak zase přidejte nějakou zátěž a až poté cvičte se zátěží, se kterou potřebujete cvičit. Cvičit bench-press se závažím o 150 kg bez rozcvičení, je docela velký risk.

2) Nepodceňujte regeneraci

Řada lidí se domnívá, že si stačí odcvičit trénink a pak už se s tím tělo nějak vyrovná. Není to pravda. Tělo potřebuje kvalitní spánek a kvalitní stravu. Když půjdete na trénink nevyspalí, je větší riziko zranění. Kromě toho se dá regenerace zlepšit například i návštěvou sauny nebo dopřáním si kvalitní masáže.

Nezapomínejte ani na to, že se to nesmí přehánět s tréninkem. Je poměrně nesmyslné 2 nebo 3 dny po sobě cvičit tu samou partii – partie totiž nestihne zregenerovat. Většinou se uvádí, že určitá partie se může cvičit nejčastěji obden a už i to může být pro některé lidi extrémem.

3) Nezapomínejte na správné technické provedení

Správné technické provedení jednotlivých cviků je velmi důležité. Budete-li provádět například dřep technicky špatně a s velkým závažím, dost riskujete. Nejlepší je naučit se, jak se cvik provádí s menším závažím a až když jste si jisti, že ho děláte správně, cvičit s vyššími vahami. Správné technické provedení vás nejlépe naučí trenér, nebojte se tak si párkrát zaplatit trenéra. Taková investice se vám pak vrátí. Kdyby kvůli špatnému technickému provedení cviku došlo ke zranění, museli byste obíhat různé lékaře a možná byste ani nemohli chodit do práce – přišli byste tak o mnohem více peněz, než kdybyste si zaplatili trenéra.

dresdinbodybuilderbw.png

4) Poslouchejte své tělo

Poslouchat své tělo je velice důležité. Jedním z příkladů, kdy byste měli tělo poslouchat je to, když cvičíte nějaký cvik a něco vás při jeho provádění trochu začne bolet. Řada kulturistů si řekne, že to nic není a docvičí zbývající série. To však nemusí být dobrý nápad – tělo totiž říká, že něco není v pořádku. A to, že cvik nedocvičíte zas tolik nevadí, na tréninku přece děláte řadu dalších cviků.

Stejně tak nechoďte na trénink, pokud jste nemocní. Možná si říkáte, že to je nesmysl a nikdo nemocný na trénink nechodí. Když se však v zimě porozhlédnete po posilovně, občas můžete zahlédnout osoby s šátkem okolo krku, kteří nejenže ohrožují svoje zdraví, ale přichází nakazit i ostatní.

5) Nesnažte se zvedat si ego

Někteří lidé si chodí do posilovny zvedat ego – cvičí s obrovskými vahami, ale technické provedení obvykle nestojí za nic. Kromě toho, že tito lidé jsou často terčem posměchu, protože cvik neumí ani pořádně technicky provést si koledují o nepříjemné zranění. Největším rizikem jsou pak přehnané váhy na dřep nebo mrtvý tah a podobné vícekloubové cviky, v takovém případě už to opravdu není žádná sranda. Něco jiného může být cheating u velmi pokročilého cvičence, který ví co dělá.

Když jdete do posilovny cvičte klidně s lehčími vahami, ale technicky správně. Uvidíte, že to ocení i vaše tělo a výsledky začnou poměrně rychle přicházet.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>