5 rad, jak dát „křídlům“ impuls k růstu

spencerisbig_014

Lidé, kteří se delší dobu věnují posilování, moc dobře vědí, že široký sval zádový neboli „křídla“ jsou velmi důležitým svalem. Nejenže rozvoj tohoto svalu, vede ke tvaru trupu do V, ale zároveň je důležitý pro provádění různých komplexních cviků. Mnoho cvičenců však zná pouze jeden nebo dva cviky na tento sval, a pak se diví, proč jim vlastně ta záda nerostou.

1) Dělejte shyby!
Mnoho lidí, kteří cvičí záda, dělají pouhé přítahy horní kladky. Kladka může být prospěšná, ale nesmí se jednat o jediný způsob, kterým se záda cvičí. Shyby jsou nenahraditelným cvikem, který by měl každý, kdo chce mít pořádná záda, zařadit do svého tréninkového plánu. U shybů je nejdůležitější nezanedbávat jejich technické provedení – pokud se naučíte dělat pořádné shyby máte vyhráno.

Výhodou shybů je navíc to, že je můžete dělat v mnoha různých variantách – nadhmatem, podhmatem, širokým, úzkým úchopem a podobně. A pokud jste pokročilí a shyby jsou pro vás moc jednoduché, pak vám rozhodně doporučuji přidat na sebe zátěž. Ve většině posiloven tato možnost je a pokud ji využijete, budete možná překvapeni, čeho se dá pouhými shyby dosáhnout.

Tip-Do-the-Russian-Fighter-Pull-Up-Program
2) Dělejte mrtvý tah!
Kolikrát jsem už slyšel řeči typu: „Mrtvý tah nedělám, nechci si poškodit záda.“ Toto většinou říkají začátečníci, kteří ani pořádně neví, jak technicky správně udělat bicepsové zdvihy. Pro tyto začátečníky pak mrtvý tah nebezpečný je a záda si opravdu mohou poškodit. Ale proč? Přece protože neví, jak mrtvý tah technicky správně provádět. Zaplaťte si školeného trenéra, který vás mrtvý tah pořádně naučí a nemáte se čeho bát.

3) Různorodost je základ.
Stejně tak jako shyby i mrtvý tah, má své místo při cvičení zad i stahování kladky a další cviky. Je potřeba si uvědomit, že kulturistika je o tom, tělo šokovat. A jak ho šokujete? Právě různorodostí. Je potřeba dělat mrtvé tahy, je potřeba dělat shyby, ale to neznamená, že zůstanete pouze u těchto dvou cviků. Cviků na „křídla“ je velké množství a je potřeba je střídat. Jako základ jsou však nejlepší shyby a mrtvé tahy – jako základ, ne jako pouhé dva cviky, které budete dělat.

Určitě byste měli střídat počet opakování a počet sérií. Skvělým příkladem je tzv. bear routine, při které se dělá klidně 10 až 15 sérií jednoho cviku. A víte co? Ono to dává impuls k růstu a funguje to. Stagnujete? Zkuste si dát třeba 15 sérií shybů a nemusíte se bát, že tělo na to nezareaguje růstem. Samozřejmě to tak ale nemůžete dělat pořád, tělo také musí regenerovat, a proto je tento postup vhodné provádět maximálně měsíc v kuse. A hlavně je nezbytné při tom naslouchat svému tělu a snažit se nezanedbávat technické provedení.

4) Zkuste street workout!
Jelikož je v posledních dnech venku krásné počasí, tak se doslova nabízí možnost street workoutu neboli venkovního posilování. Snad v každém trochu větším městě můžete najít workoutové hřiště, na kterém můžete posilovat zdarma. A proč zmiňuji street workout v souvislosti se zády? Protože se zde cvičí především na hrazdách a procvičujete tak převážně zádové svaly. Dodávám i odkaz na dřívější článek, ve kterém je o tomto typu posilování více: http://fitness-fight.cz/prichazi-cas-na-street-workout/

maxresdefault
5) I široký sval zádový potřebuje pauzu.
Pokud máte problém s rozvojem „křídel“ a děláte první poslední pro to, abyste dosáhli úspěchu, pak to děláte špatně. To, že máte problém s růstem zádového svalu, neznamená, že ho musíte cvičit každý den, to je kontraproduktivní. Zaměřte se na správné technické provedení, na střídání cviků, zvyšování zátěže a další věci, které jsem v tomto článku zmínil.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>