5 faktů o správném cvičení břišních svalů

six-pack-abs-arm-workout

Mnoho lidí začíná s posilováním kvůli tomu, že jsou nespokojeni se svou postavou, především s jejich břichem. Internetová diskuzní fóra jsou plná otázek typu: „Jak se zbavím tuku v oblasti břicha?“ nebo „Jak se zbavím špeků na břiše?“ nebo „Jak vyrýsovat břišní svaly?“ a takto bych mohl pokračovat. Mnoho lidí po odeslání svého dotazu zjistí, že samotným posilováním se tuku na břiše nezbaví, a že se jedná o běh na dlouhou trať. Většinou musí jako první nabrat svalovou hmotu a pak přejít do rýsovací fáze. V tomto článku se budu věnovat právě tomu, jak nabrat svalovou hmotu v oblasti břicha, respektive jak břicho správně cvičit.

1) I břišní svaly musí odpočívat.
Mnoho lidí si myslí, že břišní svaly oproti ostatním svalům regenerují velmi rychle. S touto domněnkou pak dělají stovky cviků na břicho každý den a myslí si, že dělají dobře. Toto je samozřejmě špatně! Je pravdou, že břišní svaly regenerují o něco rychleji než svaly ostatní, ale to neznamená, že je potřeba chovat se k nim takovým způsobem. I břišní svaly potřebují čas na regeneraci, a proto je potřeba držet se minimálně následujícího schématu – 1. den – cvičit, 2. den – necvičit a takto stále dokola. Často však postačí cvičení břišních svalů jednou za 3 dny.

2) Vysoký počet opakování neznamená velké břišní svaly.
Nebojím se říct, že 80 až 90 procent lidí cvičí břicho takovým stylem, že dělají pouze zkracovačky a sedy-lehy (nebo podobné nenáročné cviky). Nejhorší na tom je, že tyto dva cviky (a žádné jiné) dělají klidně několik let a třeba po 30 nebo 50 opakováních. Takový styl cvičení nepřináší velké břišní svaly, ale větší vytrvalost. Je to de facto to samé, jako když někdo v posilovně dělá 50 opakování na bench-pressu – také to nepřinese nárůst svalů, ale nárůst vytrvalosti.

Cestou k velkým břišním svalům je tedy provádění méně opakování, ale s větší náročností (zátěží). Doporučil bych tak dělat i jiné cviky než zkracovačky nebo sedy-lehy a to cviky náročnější. Cviků na břišní svaly je obrovské množství a jako první krok bych doporučil navštívit youtube, do vyhledávání zadat něco ve stylu „abs exercises“ a cviky si vyzkoušet.

6-pack-abs-training
3) Břišní svaly se skládají z několika částí.
Velká část lidí se domnívá, že stačí dělat jeden nebo dva cviky na břicho a procvičí komplexně celé břišní svalstvo. To je naprostý nesmysl. Dalo by se říci, že hlavními svaly břicha je přímý břišní sval a šikmé břišní svaly. Přímý břišní sval je de facto ten „pekáč buchet“ a šikmé břišní svaly jsou svaly po stranách. Pro dosažení úspěchu je potřeba posilovat celé břišní svalstvo, nikoli pouze přímý břišní sval.

4) Je potřeba myslet i na tělesné jádro.
Izolované cviky jsou sice na posílení břišních svalů skvělé, ale to neznamená, že bychom měli opomíjet tělesné jádro. Pro dosažení pořádného břišního svalstva je tak potřeba do svého tréninku zařazovat i komplexní cviky, jako je třeba dřep nebo mrtvý tah. Muži často do svého tréninku tyto cviky zařazují, u žen už to bývá častější problém.

5) Břicho se cvičí na konci tréninku.
Je potřeba si uvědomit, že břišní svaly fungují jako opora páteře a při provádění náročných cviků tak pomáhají stabilizovat tělo. Logicky tak nemá smysl, namáhat je před prováděním náročných cviků, které byste pak nemuseli moc dobře technicky zvládat. Ideální je, zařadit cvičení břišních svalů až na úplný konec tréninku.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>