3 chyby, kterým by se měl vyhnout každý začátečník

barbell_feature

Začínáte-li s posilováním, může být posilovna trochu nepříjemné místo. Ale nemusí. Nechoďte od jednoho stroje k druhému a už vůbec nekopírujte cviky, které zrovna provádí někdo vedle vás. A nenastavujte si nerealistické cíle, jako třeba to, že za jeden měsíc přiberete 10 kilogramů svalové hmoty.

Namísto toho trénujte chytře. Naučte se, jak z vašeho tréninku vytěžit maximum, stanovte si realistické cíle a vyhněte se nejčastějším začátečnickým chybám díky radám Andyho Speera.

1. Nastavování nedosažitelných cílů
Namísto toho, abyste se do posilování „vrhnuli po hlavě“, začněte tak, že budete do posilovny chodit pouze dvakrát týdně. Dva tréninky týdně nepřinesou moc velké změny ve vašem časovém plánu. Nastavení dosažitelného a realistického cíle je to nejlepší, co můžete udělat pro vaše sebevědomí. Když si pak přidáte občas trénink navíc, je to něco, z čeho budete mít radost.

Ve dny, kdy vás tlačí čas, se zaměřte na efektivitu, díky které vytěžíte maximum z krátkého tréninku. Je to určitě lepší, než trénink úplně vynechat. Mějte vždy v záloze plán krátkého dvacetiminutového tréninku. Pamatujte si, že váš trénink je špatný jedině tehdy, když se vůbec neuskuteční.

Cvičíte-li doma a máte pouze 2 jednoruční činky, nesmí to být vaše výmluva. S dvoumi jednoručkami můžete bez problémů procvičit celé tělo. 10 opakování tlaků s jednoručkami, přítahů jednoručky v předklonu a výpadů s krátkým odpočinkem může podnítit růst vašich svalů. Uděláte tak navíc hodně práce za krátký čas.

Až si budete jisti, že do posilovny opravdu budete chodit dvakrát týdně, zkuste si přidat do vašeho tréninkového plánu další den, a choďte tak do posilovny třikrát týdně. Pamatujte si, že není potřeba spěchat. Důležitá je spíše konzistence a dlouhodobé návyky. Krátká vzplanutí vám jsou k ničemu, buďte realističtí.

2. Špatný plán
Ok, začali jste pravidelně navštěvovat posilovnu. Skvěle! Ale práce tu nekončí. Chodit po posilovně a myslet si, že když budete chodit z jednoho stroje na druhý, budete mít úspěch, je ztrátou času.

Potřebujete tréninkový plán. Mít napsaný program vašeho tréninku vám přidá na sebevědomí, budete přesvědčeni o tom, že víte co děláte a hlavně budete mít lepší výsledky.

Je důležité nejen vědět, které cviky dělat, ale také vědět, jak je provádět technicky správně. Vaší prioritou by mělo být provádět každý pohyb bezpečně. To, že jste začátečník neznamená, že musíte vyhořet, abyste se něco naučili. Ujistěte se, že každým cvikem opravdu posilujete část vašeho těla, kterou chcete.

3. Vyhýbání se silovému tréninku
Další častou chybou začátečníků je nadměrné provádění kardia a vyhýbání se silovému tréninku. Pokud na vašich trénincích kladete důraz pouze na kardio a dobrou kondici, možná budete pálit kalorie (hlavně ze začátku), ale nevybudujete si svaly.

Jste-li v posilovně nový a bojíte se cviků, jako je mrtvý tah nebo dřepy, máte možnost volby. Můžete provádět tyto tradiční cviky méně náročnou formou – například s jednoručkami. Rumunské mrtvé tahy, bench-press, ale i další cviky mohou být prováděny různými formami. S jednoručkami navíc můžete dělat tzv. unilaterální cviky, díky kterým budujete rovnováhu a sílu tělesného jádra (core).

Zdroj: http://www.bodybuilding.com/content/3-beginners-fitness-mistakes-to-avoid.html

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>