2 triky, jak zlomit nechuť k tréninku

derek-tresize

autor: Derek Tresize

Všichni známe špatné tréninky – dny, kdy nemáme energii, protože jsme málo spali nebo toho měli moc, nemáme motivaci a prostě se necítíme na to, abychom své tělo dokopali k maximálnímu výkonu. Doopravdy miluji trénink, ale stejně se mi tenhle stav přihodí alespoň jednou do měsíce. Nemám pro vás žádnou tajemnou pilulku, která vám pomůže k dobrému, tvrdému tréninku – neexistuje žádné zaříkadlo, které by tohle zmohlo. Objevil jsem ale pár triků, které mi v tělocvičně pomohly přeměnit tréninky, které by jinak stály za nic, na jedny z mých nejlepších.

Jednoho dne jsem měl na programu hrudník a záda a byl to špatný trénink. Zranění ramene mě brzdilo ve shybech a celý týden jsem kloudně nespal. Byl jsem kousíček od toho to zabalit a vyrazit domů, když se stalo něco naprosto triviálního. Přišla mi zpráva, ze které plynulo, že se do zhruba deseti minut musím sbalit a vyrazit pryč. Řekl jsem si: „fajn, dvě, tři opakování a hotovo!“ a pustil se do toho. Najednou mi bylo, jako bych cvičil úplně nový trénink! Udělal jsem dvakrát tolik opakování v sérii než doteď! Nakonec jsem si zvýšil váhu a dojel dvě série bez odpočinku, než jsem vyrazil domů. Když jsem šel z tělocvičny, cítil jsem se skvěle. Co se stalo?

Měl jsem mizerný trénink, byl jsem unavený, otrávený zraněním a demotivovaný až tolik, že jsem to chtěl zabalit. Najednou mi na zbytek tréninku zbylo deset minut, takže jsem se musel rozhodnout, jestli ho za tu dobu dokončím. Když jsem se rozhodl, že ano, trénoval jsem se zaměřením a intenzitou, a posledních 10 minut mého tréninku bylo produktivnějších, než prvních 40.

Mám ještě další příklad. Před pár týdny jsem vyrazil do tělocvičny v pět ráno, abych potrápil nohy. Napůl jsem spal, neměl jsem motivaci, a přemýšlel jsem, kolik váhy zvládnu na dřepu. Když jsem se dostal do tělocvičny, zjistil jsem, že můj parťák ještě nedorazil, a po 10 minutách čekání jsem se rozhodl, že na to půjdu sám. To už jsem se cítil fakt mizerně, nechtělo se mi, a bez parťáka jsem si nevěřil na opravdu těžké váhy. Navíc jsem věděl, že mám jen 50 minut, protože jsem v šest měl klienta. Zkrátka, nastavení nebylo pro dobrý trénink zrovna optimální.

Věděl jsem, že mám málo času, tak jsem si připravil plán. Rozmyslel jsem se, které cvičení vynechám a kolik opakování kterého cviku udělám. Díky omezenému času jsem přesně věděl, kolik času na každé cvičení mám a kdy se musím přesunout na další. Zpravidla mám jenom obecný plán tréninku a nechávám si prostor pro změnu počtu opakování a času odpočinku, ale tentokrát jsem měl striktní plán na minuty. Podle něj jsem cvičil, oči na hodinách, abych se nezpozdil nebo neodpočíval moc dlouho. Nebyl to můj nejtěžší den, netahal jsem ty největší váhy, ale byl to brutálně intenzivní trénink. Co se stalo tentokrát?

Byl jsem unavený a nervózní z těžkých vah, protože se parťák nedorazil. Můj trénink byl omezený na necelou hodinu, což je minimálně o dvacet minut méně, než obvykle. Udělal jsem si striktní plán jen z těch nejdůležitějších cviků a plánu jsem se pevně držel. Můj trénink byl brutální a podle toho, jak jsem se cítil další den, extrémně efektivní.

Všímáte si společného jmenovatele? Musel jsem několikrát zažít podobnou situaci, než mě to trklo, ale to, co mi pomáhá změnit špatný trénink v dobrý, je 1) mít omezený čas a 2) precizní plán. Musíte mít zároveň snahu trénink uskutečnit, tedy času musí být nedostatek a plán musí být striktní, složený jen z těch nejdůležitějších cviků.

Precizní plán a omezený čas zvedne „hustotu“ vašeho tréninku (množství práce udělané za jednotku času), což zvýší jeho intenzitu, aniž byste změnili cokoliv dalšího. Nevěříte? Zeptejte se kohokoliv z crossfitu, jak časový limit změní intenzitu jejich tréninku. Dalším přínosem je tom, čemu říkám „efekt cílové pásky“: když máte daný časový limit a víte tak, kdy skončí celý trénink, máte neustále nadohled cílovou rovinku. Těsně před koncem je přitom největší šance, že se do toho opravdu ponoříte a dáte do toho všechno. Tento efekt jsem zažil tisíckrát v praxi, jak s klienty, tak parťáky, tak z mého vlastního tréninku.

V běžné dny, kdy se cítíte dobře a těšíte se na trénink, na to vlítněte a držte se svého běžného programu. Ale když se cítíte blbě a byly byste raději kdekoliv jinde, než v tělocvičně, dejte si tak striktní časový plán, že budete muset pořád koukat na hodiny (ano, nezbude vám čas na to, hrát si s mobilem) a držte se základů. Zkuste tyto dva tipy zapracovat a garantuji vám, že budete mít mnohem produktivnější trénink, než kdy před tím.

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>