10 rad Franka Medrana pro úspěšný trénink

frank-medrano

Frank Medrano, jeden z nejlepších světových trenérů na poli posilování s vlastní vahou, na svém blogu publikoval nový post nazvaný „Zbav svou mysl slova ‚nemůžu!’“ Přinášíme jeho plný překlad.

Budu naprosto upřímný. Zasvětit svůj život zdraví a fitness je zpočátku děsivým a zmatečným dobrodružstvím.

Když jsem se poprvé vrhl na fitness, napadala mě spousta otázek. Mám začít zvedat železo? Mám každý den zaběhnout dva kilometry? Mám dělat kliky, dřepy a shyby?

Pro nováčka může být začátek příliš náročný a obsáhlý. Je velmi jednoduché spadnout do pasti a začít se srovnávat s ostatními. V dnešním světe sociálních médií máme virtuální zdi plné zpráv o úspěších jiných lidí. A pokud si nedáte pozor, můžete snadno skončit v neproduktivním zoufalství nad tím, že nedokážete naplnit standardy, určené touto jinou realitou.

Přiznám se, že ani já jsem proti tomu nebyl imunní. Nemohl jsem si pomoci a srovnával jsem se s ostatními. Výsledkem byly pocity toho, že na to nemám a pochyby nad sebou samým. Cvičení mě nakonec začalo odrazovat. Po pár týdnech experimentů a tréninku, který vedl jen k malým výsledkům, jsem si uvědomil, že si pokládám špatné otázky a soustředím se na špatné věci.

Neuvědomil jsem si, že pokud jde o fitness, moje myšlení hrálo daleko důležitější roli, než jsem si myslel. Dokonce si myslím, že psychika je tím, co je základem fyzické stránky vašeho cvičení. Teprve když jsem začal trénovat mysl, přišly významné pokroky ve fyzické oblasti. Existují určité principy, kterými se váš trénink musí řídit. Nemělo by to být naopak. Pokud mi to dovolíte, rád bych se s vámi podělil o ty principy, které mi pomohly na začátku mé cesty a kterými se řídím dodnes:

1. Přijměte, jací jste. Každý z nás je jedinečný a speciální a nemusí se řídit mainstreamovým ideálem krásy. Krása je vedlejším produktem klidu mysli.

2. Buďte k sobě upřímní. Nikdy se neporovnávejte s ostatními.

3. Nenechejte to, co neděláte, ovlivňovat to, na čem makáte. Tohle heslo je od legendárního basketbalového trenéra Johna Woodena.

4. Chyby jsou součástí vývoje. Naučte se je přijímat.

5. Myslete pozitivně, ale nechávejte si prostor pro kritiku.

6. Uvědomte si, že každý se vyvíjí různou rychlostí.

7. Obklopte se lidmi, kteří smýšlí stejně jako vy. Každý kolem sebe potřebuje skupinu, která ho podporuje.

8. Mějte radost z vlastního úspěchu. Zapomeňte na nenávist k jiným lidem.

9. Nenechejte vaše ego, aby se vám stavělo do cesty. Přátelské soupeření může být pozitivním motivačním nástrojem, ale nikdy se nesnažte vymáčknout z ostatních to nejlepší za každou cenu. Pamatujte, že buď ostatním pomáháte jít nahoru, nebo je srážíte dolů.

10. Pamatujte si, odkud jste přišli. Pomáhejte těm, co jsou na cestě, kterou jste si už prošli. Všichni jsme jednou začínali.

Kráčejte kupředu s důvěrou v sebe sama a neztrácejte víru.

S láskou, Frank Medrano

Pavel Houdek

Pavel Houdek je dlouholetým studentem bojových umění a sportů. Posledních šest let se věnuje reálné sebeobraně a ozbrojenému boji (nože, tyče). V současnosti působí jako šéfinstruktor projektu moderni-sebeobrana.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>