10 nejznámějších českých kulturistů – 1. díl

maxresdefault

Jelikož jsem nedávno psal článek o 10 největších legendách kulturistiky ve světovém měřítku, rozhodl jsem se, že napíšu něco v podobném stylu, akorát v ohledu České republiky. Byl bych rád, kdybyste titulek „10 nejznámějších českých kulturistů“ brali s rezervou, protože se nedá tak úplně říct, kdo je nejznámější. Tak pojďme na to!

Petr Vaniš
Petr Vaniš se v roce 2011 poprvé v historii jako český závodník probojoval do známé soutěže Mr. Olympia. Kulturistice se věnuje už od roku 1992 a může se chlubit různými tituly, ať už to je 1. místo na mistrovství ČR v roce 1998 a 1999 nebo například 3. místo na mistrovství světa či vítězství na mistrovství Evropy. A jelikož se podle něj nedá kulturistikou na profesionální úrovni uživit, rozhodl se založit vlastní posilovnu. Zároveň pracuje i jako trenér a výživový poradce.

Tomáš Bureš

Tomáš Bureš se setkal taktéž z mnoha úspěchy. Je absolutním mistrem České republiky 2003 a obhájil i třetí místo na Mistrovství Evropy. Asi jeho největším úspěchem je jeho absolutní vítězství Mistrovství světa v kulturistice federace NABBA, které obhájil v kategorii muži do 179 centimetrů. Drží však řadu dalších titulů. Stejně jako Petr Vaniš i Tomáš Bureš pracuje v roli trenéra a poradce. V rozhovoru pro idnes v roce 2008 uvedl, že nejvíce ho láká titul Mr. Olympia, ale aby ho získal, bude muset urazit ještě dlouhou cestu. A jak on sám přemýšlí o posilování? Podle něj je kulturistika něco, čemu se musíte pořád věnovat, ať už se jedná o stravu nebo dřinu v posilovně.

Adam Raw

Zařazení Adama Rawa mezi kulturisty je možná trochu atypické, ale myslím si, že si to zaslouží. Adam Raw se snaží posilovat převážně s vahou vlastního těla a provozuje takzvaný street workout – cvičení na venkovních posilovacích hřištích, které zažily v posledních letech v České republice velký boom. Zasedal například na Mistrovství světa v Kazachstánu, kde se setkal i s Hanibalem For Kingem, který je jednou z nejznámějších osob věnujících se kulturistice. Zároveň je zakladatelem komunity zvané Raw workout, která se věnuje právě venkovnímu posilování. Je známý propagací různých věcí, které se netýkají přímo posilování, ale nepřímo pomáhají k lepším výsledkům. Podle něj to je například ledová sprcha, díky které se dá budovat disciplína.

Vít Chaloupka

Také bych rád zmínil již bývalého českého kulturistu a v současné době dietologa a autora knih o zdravé výživě. Vít Chaloupka se účastnil různých kulturistických soutěží a v roce 1990 na Mistrovství Československé republiky obhájil první místo v kategorii do 165 centimetrů. Měl negativní zkušenost s TV Nova, která ho nalákala do svého pořadu Na vlastní oči, který se měl týkat zdravé výživy. Nakonec v tomto pořadu však vypadal jako dealer anabolik – reportáž byla velmi sestříhaná a dosti se to Víta Chaloupky i jeho rodiny dotklo.

Vladimíra Krásová
Vladimíra Krásová se účastnila několika různých soutěží. Může se chlubit absolutním vítězstvím Olympia Amateur Bikini 2012, dále se stala absolutní mistryní České republiky. Jejím úspěchem je také bronzová medaile z Mistrovství světa v roce 2012. Ke kulturistice se dostala tak, že chtěla mít štíhlejší postavu, a pak jí posilování prostě začalo bavit a už u něj zůstala. Dokonce se i dvakrát přihlásila na miss a chtěla zkoušet modeling. V současné době je však jejím hlavním záměrem soutěž Profi Bikini.

Zmínil jsem čtyři kulturisty a jednu kulturistku. V dalším dílu bych rád zmínil dalších pět osob. Samozřejmě bych sem mohl zařadit úplně jiné kulturisty, ale je těžké vybírat ty nejznámější, protože každý za ty nejznámější považuje někoho jiného.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>